Gayrimenkul satarken en önemli karar pazarlamayı etkin bir biçimde üstlenecek doğru danışman firmayı seçmektir. Danışman firma veya danışmanınız süreç boyunca yanınızda olmalı, gayrimenkulünüzün “satılık ilanlarını” oluşturmaktan ve gayrimenkulünüzü “potansiyel alıcılara” göstermekten daha fazlasını yapmalıdır.

Fidayit Ergül Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı, satış sürecinin başlamasından, satışın tamamlanmasına kadar yanınızda olacak ve tam destek verecektir.

Satış süreci boyunca sizlere sunacağımız destek hizmetleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Fiyatlandırma

Objektif bir tutumla; gayrimenkulünüze ilişkin özellikleri, fayda, çevre ve kullanım koşullarını temel alarak, piyasa koşulları dahilinde en doğru fiyatı belirliyoruz.

Tanımlama

Gayrimenkulünüzün satışını hızlandıracak ve öne çıkaracak özelliklerinin belirlenmesi önemlidir. Tanımlamanın bu özellikler vurgulanarak yapılması ve görsellerle desteklenmesi, pazarlamanın daha güçlü olmasını sağlar. Söz konusu belirlemelerin doğru yapılması ve doğru tanımlama ile pazarlanması aşamalarında önerilerde bulunuyoruz.

Görsellerin hazırlanması

Gayrimenkulünüzün pazarlanmasında görsellerin büyük önemi vardır. Bu nedenle fotoğraf çekimini profesyonel bir ekip ve ekipmanla gerçekleştiriyoruz. Gayrimenkulünüzde yapılması gereken düzenlemelerin ve öne çıkarılacak özelliklerin vurgulanması için gerekli çalışmaları yaptıktan sonra çekimleri gerçekleştiriyoruz.

Pazarlama

Gayrimenkulünüzün pazarlanmasında firmaların ya da kişilerin kendi ağları çok önemlidir. Bu iletişim ağı sayesinde bazı gayrimenkuller, piyasada pazarlanmaya başlamadan alıcısını bulabiliyor. Biz de öncelikle kendi iletişim ağımızı kullanarak pazarlama sürecini başlatıyoruz. Sonuç alınmadığı takdirde en doğru pazarlama aktiviteleri ile sunulması için tüm verileri analiz ediyor ve hedef kitleyi belirliyoruz. Dijital pazarlama araçları ve aktivitelerinden yararlanarak gayrimenkulün potansiyel alıcılara hızla ulaştırılmasını sağlıyoruz. Gayrimenkulünüzün öne çıkarılacak yanlarını vurgulayan görselleri ve bilgileri doğru hedefleme ile web sitelerinde ve sosyal medyada yayınlıyoruz.

Süreç boyunca; sorularınızın yanıtlanması, ihtiyaçlarınızın anlaşılması, endişelerinizin giderilmesi için sizi dinlemek, anlamak ve yanıtlamak üzere yanınızda oluyoruz.

Gayrimenkulünüzü satma nedenlerinizin belirlenmesi

Satma nedeninizi doğru saptamak önemlidir. Satma nedeniniz satışın ne kadar hızlı olması gerektiğini belirler ve satış fiyatını etkiler. Satma nedeninizi tüm açıklığıyla bilmemiz daha iyi bir satış stratejisi oluşturmamızı sağlar.

Gayrimenkulün satışını etkileyen diğer önemli faktörler:

  • Fiyatı
  • Konumu-Mevkii
  • Fiziksel özellikleri
  • Niteliği
  • Büyüklüğü
  • Ulaşılabilirliği

Satış masraflarının hesaplanması

Gayrimenkulünüzü satarken öngöremediğiniz maliyetler ile karşılaşabilirsiniz. Bunları önceden biliyor olmanız bütçenizi düzenlemeniz, harcamalarınızı yönlendirmeniz ve fiyatınızı belirlemeniz için de büyük önem arz eder. Vergilerin, aracılık hizmetinin, satış için gerekli olası iyileştirme ve pazarlama masraflarının da unutulmaması gerekir.

Doğru fiyatlandırma

Gayrimenkulünüzün satışını doğrudan etkileyecek en önemli faktör doğru fiyatlandırmadır. Belirlenen fiyat bölgedeki emsalleriyle uyumlu olmalıdır. Gayrimenkulünüzün ederinden çok düşük ya da yüksek bir fiyat ile satışa sunulması potansiyel alıcıyı olumsuz etkiler.

Gayrimenkulünüzün konumunun belirtilmesi ve ulaşım yolları

Gayrimenkulünüzün konumu, fiyatlandırma için en önemli faktörlerden biridir. Konum ile ilgili öne çıkarılabilecek diğer önemli kriterler:

  • Ulaşımının kolaylık-zorluk derecesi
  • Ulaşım yolları
  • Çevre donanımı (alışveriş merkezleri, okul, park, restoran, kafe vs)
  • Manzara

Gayrimenkulünüzün durumu, satış öncesi iyileştirilmesi ve satışa hazırlanması

Potansiyel alıcıdaki ilk izlenim çok önemlidir. Gayrimenkulünüzün genel durumu, fiyatlandırmayı ve satış süresinin doğru tahmin edilebilmesini doğrudan etkiler. Bu nedenle gayrimenkulün satışa hazırlanması gerekir. Binanın iç ve dışında badana-boya ve gerekli tadilatların yapılması, çevresinin temizliği, içeride rahatsızlık yaratabilecek her türlü fazlalığın çıkartılması gibi detaylar önemlidir. Gayrimenkulünüz ne kadar ferah, aydınlık, sade ve düzenli olursa potansiyel alıcı üzerinde o derece olumlu etki yaratacaktır.