Kaş Çukurbağ Köyünde Taş Ev

Kaş, Çukurbağ Mahallesi

100 m²

2 + 1 Oda

2 Banyo

Kat Sayısı 2
Yapım Yılı Bilinmiyor
Otopark Sokakta Park İmkanı
Yapı Tipi Taş Bina
Isıtma Tipi Klima | Soba
Kullanım Durumu İkinci El
Konut Tipi Dubleks
Mobilya Durumu Eşyalı
Manzara Doğa | Dağ
Cephe Doğu | Batı | Güney | Kuzey
Denize Mesafe 12 kilometre
Merkeze Mesafe 12 kilometre

Yenilenmiş Eski Köy Evi

Kaş, Çukurbağ Köyü’nde yer alan, taştan yapılma iki katlı eski bir köy evi restore edilerek modern yaşamın tüm konforuna sahip yeni bir eve dönüştürülmüştür.

Kaş’a sadece 12 km (15 dakika) mesafede, dünyaca ünlü Antik Likya Yürüyüş Yolu üzerinde, Phellos harabelerine çıkan yamaçta; çevresinde rengarenk kuşların, alakargaların ve sincapların dolaştığı sessiz, sakin ve hâlâ bozulmamış doğanın ortasında bulunmaktadır.

Kaş Çukurbağ Köyündeki taş ev, güney doğu yönünden vadiye bakmaktadır ve tepelerin arasından Akdeniz’i gören ferah bir manzaraya sahiptir. Konumu sayesinde sıcak yaz günlerinde bile güzel bir serinlik sunan evin bahçesinde, çeşitli çiçekler, çam ağacı ve pırnal meşeleri, zeytin ağaçları ve köyün en önemli ürünü badem ağaçları vardır. Şubat ayında gelin gibi donanan badem ağaçlarının pembe beyaz çiçekleri, Nisan ayında çağlalara, Ağustos’ta da bademlere dönüşür. Doğal teraslar halindeki bahçe, doğal taş duvarlarla ve tel çitle çevrilidir. Bahçe ışıklandırması mevcuttur.

Eski Hali Korunarak Yenilendi

2187 m2 bahçe içindeki iki katlı orijinal taş ev tadilat sonrasında hemen hemen olduğu gibi korunmuştur. Yapılan ilaveler sonunda alt katta; önde geniş bir teras, iki oda, tam teçhizatlı bir mutfak ve bir tuvalet/duş, dışarıdan girişli bir depo, üst katta; yatak odası ve modern bir banyo ve köyün vadi manzarasına açılan geniş ahşap bir balkon yer almaktadır. (Üst kattaki geniş yatak odası iki odanın birleştirilmesi ile elde edilmiştir ve çok kolay bir şekilde yeniden iki odaya dönüştürülebilir.)

Eski evin 65 cm kalınlığındaki duvarları, depreme karşı ilave koruma amacıyla iki yerden çelik kasnağa alınmış, tüm duvarlar modern malzeme ve tekniklerle sağlamlaştırılmıştır. Evin içi ve dışı, özel bir toprakla ve samanla hazırlanan sıvayla sıvanarak doğallığı korunmuştur. Evin içinde tavandaki sedir ağacı kirişler, tavan ve yer kaplamaları tamir edilmiş, temizlenmiş, cilalanmıştır. Çatı aktarılmış, yalıtılmış, çatı arasına toprak sıva ile doğal yalıtım sağlanmıştır. Eski evdeki sedir ağacından yapılma doğramaların korunmasının yanı sıra yeni kısımlardaki doğramalarda mutfak ve banyo mobilyalarında, balkonda, yeni çatının yapımında sedir ağacı kullanılmıştır. Geniş mutfak ve banyoda sedir ağacından yapılmış dolaplar bulunmaktadır.

Evde elektrik ve su tesisatı yenilenmiştir. Odalara yeterli sayıda elektrik düğmesi ve priz konmuştur. Bahçenin alt kısmında bulunan su deposundan üst terastaki iki depoya su pompalayan iki hidrofor vardır. Üstteki depolar sayesinde elektrik kesintilerinde bile su kesintisi yaşanmamaktadır. Sıcak su güneş enerjisiyle sağlanmaktadır, ayrıca elektrikli su ısıtıcısı bulunmaktadır. Bahçe sulaması için mutfak ve banyo atık sularının yeniden kullanımı sistemi bulunmaktadır.

Olduğu gibi taşınıp oturmaya hazır konut, B&B, pansiyon, restoran veya kafeye dönüştürmeye uygundur. Likya yolu üzerinde olmasının yanı sıra Kaş ve çevresinden taş atımlık mesafede oluşuyla yazın sıcağından kaçmak isteyenler için bulunmaz bir mekân olarak değerlendirmek de mümkündür.

Gayrimenkul Konumu

"Kaş Çukurbağ Köyünde Taş Ev" hakkında daha fazla detay için ayrıntı isteyin