İç Mimarlık

İç mimarlık disiplini, yalnızca duvar, tavan ve zeminin düzenlenmesi olarak tanımlanmamalıdır. Aynı zamanda tinsel ve fiziksel olarak uygun yaşam alanları oluşturulabilmesi için havalandırma, yapay ve doğal aydınlatma gibi faktörleri ile birlikte mobilyaların ve diğer objelerin konumlandrılmasına kadar tüm detayları kapsayan bir disiplin olarak görülmelidir.

Mekânsal boşluğun sınırları dahilinde yapılacak tüm değişiklikler iç mimarlık alanına girmektedir.

Renkler, prizler, lamba anahtar modelleri, mobilya, kaplamalar, ahşap türleri, metaller, alçılar, aydınlatmalar, ergonomi, koku ve alan planlaması gibi aklınıza gelebilecek tüm konular bu kapsamda ele alınır.

Mekan kurgusunu sadece ürün ve tasarım açısından değil, bunun yanında mekanı kullanacak tüm canlılara ait davranışsal, psikolojik ve diğer faktörleri de göz önünde bulundurarak yapıyoruz.  Böylece mekânda yaşanabilecek olumsuzlukları düşürerek daha verimli ve pozitif etki yaratan yaşam alanları oluştururlar.

İç mekan tasarımlarının kişilerin psikolojisi üzerinde olumlu ya da olumsuz etki bıraktığı, yapılan çeşitli araştırmalarda da ortaya çıkmıştır. Örneğin bir mekanda kullanılabilecek yanlış aydınlatma, ışın rengi ve konumlandırılması yaşayanların motivasyonunu düşürebilirken, doğru aydınlatma, ışın rengi ve konumlandırılmış aydınlatmanın da yaşayanlara pozitif etkisi olduğu ve motivasyonu arttırdığı gözlemlenmiştir.

Kısaca iç mimari, mekânınız ve sağlığınızın maddi manevi koruyucusu olan bir uzmanlık alanı, iç mimar ise mekân doktoru ve psikoloğu olur.

Dekorasyon

İç mekân tasarımı, iç mimar tarafından yapılan ve her detayın teknik olarak hesaplanmasını gerektiren bir süreçtir. Dekorasyon ise iç mimarlığın bir bölümünü oluşturan ve daha çok kişisel zevklere göre tasarımın yapıldığı mekânı süsleme sanatıdır.

İç dekorasyon oldukça önemli bir konudur. Mekanlarda geçirdiğimiz zamanın çokluğu bu konunun önemini daha da artırmaktadır. Her gün evimizde, ofisimizde, kafelerde ve ya çeşitli alışveriş merkezlerinde uzun zamanlar harcarız. Peki, hiç düşündünüz mü bazı mekanlarda saatlerce oturmaktan sıkılmazken neden bazı mekanlardan hiç bir sebep yokken bir an önce çıkmak isteriz? İşte bunun en önemli sebebi mekanın enerjisi ve görsel öğelerinden dolayı dekorasyonudur. Mekanlardaki renk tercihleri veya nesnelerin yanlış yerleştirilmesi mekânın huzurunu kaçırabilir. Örneğin; karanlık mekanlarda kullanılan yanlış duvar renkleri mekânı daha sıkıcı ve boğucu hale getirebilir veya yanlış yerleştirilen eşyalar tıkış tıkış bir görüntüye sebep olup mekanı daraltabilir. Bu gibi durumlar mekanın enerjisini düşürürken bir yandan da verimli kullanımını engeller. Bu sebeple yaşam alanlarınızda daha sağlıklı bir sonuca ulaşmak için dekorasyonun inceliklerine dikkat etmeniz gerekir.

 

Sonuç olarak Fidayit Ergül Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı, kendinizi iyi hissettiren, huzur veren ve fark yaratan bir mekana sahip olmanız için size iç mimarlık ve dekorasyon konusunda yardımcı olmaktan büyük keyif alacaktır.